Podsumowanie warsztatów i konkursu plastycznego w ramach projektu.
Projekt „Kampania ekologiczna na rzecz przeciwdziałania emisjom w Gminie Kluczbork” realizowany był ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej w Opolu. Celem przedsięwzięcia było podniesienie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnienie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży przedszkoli i szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Kluczbork.
Całkowita wartość wydatków związanych z realizacją Zadania wyniosła 164 137,00 złotych. Dofinansowanie w formie dotacji wyniosło 147 722,00 złotych. Środki własne w kwocie 16 415,00 złotych zostały przeznaczone na ww. zadanie. Termin zakończenia projektu do dnia 31 grudnia 2024r.
W ramach projektu zrealizowano
- Warsztaty edukacyjno-informacyjne dla dzieci i młodzieży publicznych przedszkoli ( grupy 6-latków) i szkół podstawowych (klasy 1-8);
W warsztatach wzięło udział 2500 uczestników ze szkół podstawowych i 500 dzieci 6-letnich z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych. Warsztaty trwały od marca do listopada 2024r. Dotyczyły tematyki zanieczyszczeń powietrza i wpływu tych zanieczyszczeń na zdrowie człowieka i otaczające środowisko. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży ze względu na aktualną tematykę oraz interesujące formy i metody przeprowadzonych warsztatów. Nauczyciele wykazali się wiedzą i kreatywnością w planowaniu tych warsztatów. - Konkurs ekologiczny pn.”Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza” w dwóch grupach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-8. W konkursie plastycznym pn.”Młodzi reporterzy na rzecz poprawy jakości powietrza” wzięło udział 689 uczestników. Celami Konkursu były: zintegrowanie dzieci i młodzieży wokół tematu jakości powietrza; wzrost poziomu wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza oraz działań podejmowanych na rzecz redukcji tych zanieczyszczeń; podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży w zakresie wpływu jakości powietrza na zdrowie człowieka i środowisko; kształtowanie świadomej i odpowiedzialnej postawy wobec środowiska; twórcza ekspresja zdobytej wiedzy, pobudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży, wyróżnienie i promocja współdziałania grup przedstawicieli młodego pokolenia gminy Kluczbork wokół tematów związanych z poprawą jakości powietrza
Przygotowano 27 prac w kategorii klas I-III i 37 prac w kategorii IV-VIII. Przedmiotem Konkursu było wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice, fotografii lub filmu krótkometrażowego przez klasę.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU EKOLOGICZNEGO
I. KATEGORIA KLASY I-III:
I miejsce: PSP nr 2 w Kluczborku – klasa III D oraz PSP nr 5 z OI w Kluczborku -klasa IC
II miejsce: PSP w Bąkowie- klasa II
III miejsce: PSP nr 1 w Kluczborku – klasa IIIB
IV miejsce: PSP w Kujakowicach Dolnych – klasa IIA
V miejsce: PSP w Bogacicy – klasa IA
VI miejsce: PSP w Kuniowie- klasa I
II. KATEGORIA KLASY IV-VIII
I miejsce: PSP nr 1 w Kluczborku – klasa VIII A
II miejsce: PSP nr 2 w Kluczborku – klasa VIII B oraz PSP w Bogacicy – klasa VI B
III miejsce: PSP nr 5 w Kluczborku – klasa IV C
IV miejsce: PSP w Kuniowie – klasa VI
V miejsce : PSP w Kujakowicach Dolnych – klasa VI
VI miejsce: PSP w Bąkowie – klasa VI